Features and Benefits
- Gentle drying, dispersing and mixing also of temperature sensitive materials
- Very short drying times (~5 - 20min)
- Powerful fan for optimal air throughout
- Easy handling
- Interval operation for better mixing of the fluidized bed wide range of accessories including various
- containers memory (recipes) for up to 15 SOPs
- Motor with no brushes allows for long service life
Technical Specifications
| Applications | Agriculture, biology, chemistry / plastics, construction materials, environment / recycling, food, medicine / pharmaceuticals |
| Working principle | Drying |
| Material feed size* | > 100 μ m (depending on feed material and instrument configuration/settings ) |
| Collector Volume |
|
| Temperature control | Continuously adjustable, 40°C C- 100°C (depending on air throughput rate) Dry Run Tempt. 32°C Blower speed min min- 58°C Blower speed maximum in standard room temp 27°C. |
| Setting adjustment method | Through Digital HMI - 11-99 min / Continuous |
| Storable SOPs | 99 |
| Electrical requirements | 220V 50Hz |
| Power connection | 1 phase |
| Standard | CE |
| Weight | 38kg |
| Dimensions (width x length x height) | 600 x 480 x 621 mm |
Fluid Bed Dryer working principle
The LMFBD300 fluid bed dryer is used in quality control,
sample preparation and R&D departments. It permits the
gentle drying of organic, inorganic, chemical or
pharmaceutical bulk materials without localized overheating.
Suitable materials can be coarse, fine, crystalline, fibrous or
leafy.
The powerful fan of the fluid bed dryer ensures
optimal air
throughput so that the products to be dried are loosened up
and thoroughly mixed resulting in short drying times.
With the interval operation the fluidized bed is mixed even
better. Temperature, drying time and air volume can be set
though PLC & HMI and adjusted continuously.
Applications
Its fluidization technology ensures uniform drying by
suspending particles in a controlled hot air stream, delivering
excellent results for applications such as cellulose, coal, coke,
compost, leather, pharmaceutical materials, plastic granules,
refuserefuse-derived fuels, sawdust, soils, splints , and waste
samples.
This process not only provides rapid and gentle drying but also
maintains material integrity, making the Fluid Bed Dryer an
essential tool for laboratories, research facilities, and
production environments requiring reliable sample
preparation.
Visit our Applications page for our database of specific applications

