The LMC400 Jaw Crusher is used for the rapid, effective crushing and pre-crushing of medium-hard, hard, brittle and tough materials. Its variety of materials offered, including heavy-metal free steel, its efficiency and safety makes it ideal for sample preparation in laboratories and industrial plants. For small amounts of sample the LMC400 is used batch-wise; for larger amounts it can be operated continuously. Control of the gap width and zero point adjustment allow for reproducible results. Thanks to the modular construction of housing and frame this jaw crusher is suitable for a wide range of applications.
Features and Benefits
- Quick and easy to clean
- Adjustible gap-setting
- Easy exchange of jaw plates and side liners
- Modular infeed hopper: removable, with splash back protection, batchloader or dosing plunger
- Various infeed hopper: removable, with safety guard, batch loader and metering
- External control by Start/Stop
- Endfineness: 6 mm
- Powerfull 15 kW- motor
Technical Specifications
| Applications | Pre-crushing of hard and brittle materials |
| Application fields | Mining & quarrying, Recycling, Construction materials, Geology & metallurgy, Glass & ceramics, Chemistry & plastics, Environmental analysis, Engineering & electronics, Building materials, Research & laboratories |
| Working principle | Crushing with moving plate |
| Feed size | 350 x 170 mm |
| Gap setting | 6 - 50 mm |
| End fineness | < 6 mm* |
| Throughput | 3500 kg/h |
| Speed | 405rpm |
| Setting adjustment method | Start and stop button |
| Setting adjustment method | by changing the jaw gap |
| Jaw plates material | manganese steel, tungsten carbide others on request |
| Electrical requirements | 15 kW |
| Power supply | 400/690V - 50/60Hz |
| Power connection | 3 phase |
| Dust extraction point | 1 |
| Central lubrication | Standard |
| Automatic lubrication | Optional |
| Standard | CE |
| Protection code | IP40 |
| Weight | 980kg |
| Dimensions (width x length x height) | 622 x 1420 x 869 mm |
Jaw Crusher Working principle
A jaw crusher is a primary crushing machine used in various industries such as mining, quarrying, and construction. It works on the principle of compression, where the material is crushed between a fixed jaw and a movable jaw.
The material to be crushed is fed into the top of the crusher chamber. As the movable jaw moves towards the fixed jaw, the material is crushed between the two jaws. The crushing action occurs when the material is squeezed and compressed between the jaws.
The crushed material is discharged through the bottom of the crusher chamber, where it can be further processed or collected.
Our jaw crushers are equipped with an adjustment mechanism that allows the setting of the gap between the jaws to be adjusted to control the size of the crushed material.
Contamination-free crushing
The jaw plates are typically made of materials that are chemically inert and resistant to abrasion, such as stainless steel, tungsten carbide, zirconia or different types of materials this is depending on the sample that is being processed. These materials ensure that no contaminants are introduced into the crushed material during the crushing process. This is particularly important in industries such as pharmaceuticals, food processing, and environmental analysis.
LMC400 Jaw Crusher with vibratory feeder and Sieving street
Combining a jaw crusher with a vibratory feeder and sieving street can create an integrated system for the efficient processing and screening of crushed materials. A vibratory feeder and sieving street is a screening device used to separate particles based on size or other properties. It consists of a screening surface made of wire mesh or perforated plate that vibrates in a linear motion, allowing particles to pass through or be retained based on their size.
LMC400 Jaw Crusher FAQ (Frequently Asked Questions)
Applications
Application Examples Ores, alloys, basalt, cement, ceramics, quartz, chamotte, coke, construction materials, coal,feldspar, glass, granite, minerals, oxide ceramics, rocks, silicon, slag, and many more
Visit our Applications page for our database of specific applications



